Profilaktyka
Szanowni pacjenci,
Z wielką przyjemnością pragnę poinformować, że w Centrum Gastrologii I Dietetyki KOSKOMED realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego.
W ramach tego programu możliwe jest wykonanie bezpłatnej kolonoskopii.
Zarówno badanie jak i znieczulenie do badania są w pełni refundowane przez NFZ.
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie.
Przed badaniem konieczne jest wypełnienie ankiety (TUTAJ) i dostarczenie jej do naszego ośrodka celem ostatecznej kwalifikacji do badania.
W ramach programu pacjent otrzymuje bezpłatnie preparat do przygotowania- w tym celu po zakwalifikowaniu się do programu powinien zgłosić się do naszej placówki celem odebrania preparatu oraz zaleceń dotyczących przygotowania. Z uwagi na fakt, ze dobre przygotowanie do badania jest niezmiernie istotne zalecamy wcześniejsze (co najmniej tydzień wcześniej) oddanie wypełnionej ankiety i pobranie preparatu oraz zaleceń odnośnie przygotowania.
Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?
Do programu kwalifikowane są osoby w wieku:
- od 50 do 65 lat,
- lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kto nie może wziąć udziału w programie:
- osoby , które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonaną kolonoskopię,
- osoby, u których na podstawie wywiadu lub innych badań dodatkowych podejrzewa się raka jelita grubego,
- osoby nie spełniające kryterium wieku (liczy się PESEL).
Rak jelita grubego — podstępny nowotwór.
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.
Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.