Dietetyka
W Centrum Gastrologii i Dietetyki KOSKOMED chcemy pomóc prawidłowo odżywiać się pacjentom z chorobami przewodu pokarmowego, ale też oferujemy swoją pomoc i doświadczenie pacjentom z innymi schorzeniami tj. choroby kardiologiczne, choroby metaboliczne – cukrzyca, otyłość. Odpowiednia dieta bowiem eliminuje problemy z trawieniem, dyspepsją, pozwala obniżyć poziom cholesterolu, unormować ciśnienie krwi, utrzymać odpowiedni poziom glikemii. Według najnowszych badań WHO zdrowie człowieka w 50% zależy od odpowiedniej diety, w 20% od czynników środowiska, w 20% od uwarunkowań genetycznych i tylko w 10% od działań medycznych i farmakoterapii.
Nasze usługi oferujemy także osobom zdrowym, które chciałyby poprawić swoją sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, poprawić stan skóry, włosów i paznokci.
W naszym Centrum porady dietetyczne prowadzone są przez wykwalifikowanego dietetyka oraz lekarza specjalistę chorób wewnętrznych i gastroenterologii.
Plan diety dopasowany jest indywidualnie do konkretnej osoby, jej upodobań kulinarnych i prowadzonego trybu życia.
W przypadku chorób dietozależnych (np. cukrzyca, nieswoiste choroby zapalne jelit, choroba wrzodowa) nie zawsze możemy spełnić wszystkie oczekiwania pacjenta jeśli chodzi o dobór produktów, ale za każdym razem staramy się wyjaśnić i wytłumaczyć dlaczego istnieje konieczność wyeliminowania konkretnych składników, dzięki czemu pacjent znacznie łatwiej znosi konieczność „pożegnania się” z ulubionymi pokarmami.
Podczas spotkania z dietetykiem:
- poznasz zasady zdrowego odżywiania,
- nauczysz się prawidłowo komponować posiłki,
- otrzymasz indywidualny plan żywieniowy,
- poprawisz komfort swojego życia,
- dowiesz się więcej o swoim organizmie,
- zgubisz zbędne kilogramy.
Nasza oferta:
- kompleksowa opieka dietetyczna,
- badania antropometryczne,
- dokładna analiza składu ciała,
- wnikliwa konsultacja dietetyczna,
- indywidualny plan żywieniowy- skomponowany zgodnie z trybem życia i preferencjami pacjenta, eliminujący błędy żywieniowe,
- dietoterapia w leczeniu wielu jednostek chorobowych dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Diety indywidualne
Indywidualny plan żywieniowy dla osób z jednostkami chorobowymi, dla których właściwie dobrana dieta stanowi podstawę leczenia oraz ma na celu zapobiec powstawaniu dolegliwości chorobowych w:
- choroby przewodu pokarmowego tj. choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i XII-cy, celiakia, choroby zapalne jelit, SIBO, zespól jelita nadwrażliwego,
- nadwadze i otyłości,
- niedowadze,
- nadciśnieniu tętniczym,
- podwyższonym poziomie cholesterolu i triglicerydów,
- miażdżycy,
- cukrzycy,
- osteoporozie,
- niedokrwistości i anemii,
- dnie moczanowej,
- chorobach nowotworowych,
- chorobach alergicznych,
- choroby kobiet tj. niepłodność, zespół policystycznych jajników, endometrioza, cukrzyca ciążowa, żywienie kobiet w ciąży,
- choroby endokrynologiczne tj. choroba Hashimoto, inne choroby tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne.
Nasz dietetyk
Obecnie współpracujemy z dietetyk Izabelą Puk, która ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz studia magisterskie z wyróżnieniem na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na obu uczelniach- kierunek dietetyka kliniczna. Dodatkowo ciągle poszerza swoje umiejętności i wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach oraz biorąc udział w najważniejszych konferencjach dla dietetyków.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia mediów naszej Pani dietetyk, gdzie można znaleźć informacje związane z dietetyką i zdrowym stylem życia:
- Facebook: https://www.facebook.com/Moc-Zdrowia-Dietetyk-105300052224275
- Instagram: https://www.instagram.com/moc.zdrowia.dietetyk/
Przebieg pierwszej wizyty:
- Wywiad żywieniowy
- Analiza dzienniczka żywieniowego – powinien zawierać wszystkie spożywane przez Państwa produkty przez 2 dni robocze i 1 weekendowy. Dzienniczek żywieniowy powinien być przygotowany w domu przed pierwszą wizytą (zostaną Państwo poinformowani podczas rejestracji). Aby łatwiej określić porcje należy użyć miar domowych albo wagi kuchennej i uwzględnić również pory spożywania posiłków.
- Na pierwszej wizycie przydatne będą również podstawowe badania krwi takie jak ( morfologia z rozmazem, lipidogram, glukoza, insulina, TSH) – jeśli nie będą Państwo mieli tych badań, na pierwszej wizycie w porozumieniu z dietetykiem ustalicie, które są niezbędne do dalszej pracy.
- jeśli chorujecie Państwo na jakieś choroby lub/i przyjmujecie jakieś leki ważne aby mieli Państwo ze sobą aktualną dokumentację medyczną (jeśli takową posiadacie) lub przynajmniej listę przyjmowanych leków.
- Analiza składu ciała.
Jak należy się do niej przygotować ?
-
- Pomiar na analizatorze wykonujemy na boso i bez metalowych elementów.
- 24 h przed analizą składu ciała należy wypocząć i poświęcić minimum 8 h na sen.
- Podczas badania pacjent powinien być na czczo albo 3 godziny po ostatnim posiłku.
- Dobę przed należy wyeliminować kofeinę, mocną herbatę, energy drink i alkohol.
- Analizy nie należy wykonywać bezpośrednio po aktywności fizycznej, po kąpieli, pływaniu, wizycie w saunie – należy odczekać minimum 1 godzinę.
Przeciwwskazania:
-
- u kobiet ciężarnych;
- u osób chorych na padaczkę;
- u osób z metalowymi implantami, np. rozrusznikiem serca, stentami, metalowymi szwami w sercu, innymi dużymi implantami, endoprotezami;
- u osób z wszczepionymi urządzeniami nadającymi sygnał elektryczny, np. sztuczne serce, płuco-serce;
- u osób korzystających z różnego rodzaju stymulatorów elektronicznych.
-
- Ustalenie celu, jaki chcecie Państwo osiągnąć podczas współpracy z dietetykiem.
- Plan żywieniowy i zalecenia są indywidualnie układane na podstawie wywiadu żywieniowego, przeprowadzonych pomiarów, celu do osiągnięcia i innych niezbędnych informacji. W ciągu 7 dni roboczych otrzymacie Państwo na podany adres e-mail pełny opracowany plan dietetyczny.
Przed wizytą dobrze, jeśli będziecie Państwo mieli ze sobą dzienniczek żywieniowy. Wzór do pobrania w rejestracji.
Wizyta kontrolna
Czas trwania: 45 min
Wizyta kontrolna powinna się odbyć 4 tygodnie od momentu, gdy pacjent rozpocznie stosowanie stosowania interwencji żywieniowej ustalonej przez dietetyka. Wizyty powinny się odbywać cyklicznie aż do momentu osiągnięcia założonych rezultatów i zakończenia dietoterapii.
Przebieg wizyty kontrolnej:
- Analiza uzyskanych rezultatów od momentu rozpoczęcia stosowania zaleceń dietetycznych
- Omówienie sugerowanych zmian w jadłospisie przez pacjenta i uwzględnienie ich w kolejnym.
- Na każdej wizycie kontrolnej zostanie przeprowadzona kontrolna analiza składu ciała.
Przygotowanie do przeprowadzenia analizy oraz p/wskazania jak na pierwszej wizycie.
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu wizyty u dietetyka (zwłaszcza jak się przygotować do pierwszej wizyty) uzyskacie Państwo podczas rejestracji.